A B vitamin hiány és az elégtelen mennyiség következményei
Figyelemre méltó adatokat lehet kigyűjteni a hivatalos orvosi tankönyvekből.
Az úgynevezett elméleti, alapozó tantárgyak (pl. Orvosi élettan, Kórélettan, Közegészségtan, Gyógyszertan) keretein belül tanultunk erről a témáról. Nagy kár, hogy a későbbiekben, amikor a terápiás módszerekre képeztek minket, ezek a létfontosságú, alapvető ismeretek úgy elsikkadtak, mintha nem is léteznének
Orvosi élettan: Az emberi szervezetben lezajló egészséges folyamatokat, életműködéseket (például keringés, légzés, emésztés stb.) kutató és leíró orvosi tudomány. Kórélettan: Az emberi szervezetben lezajló folyamatokban, életműködésekben (például keringés, légzés, emésztés stb.) bekövetkezett kóros elváltozásokat kutató és leíró orvosi tudomány. Közegészségtan: Az orvostudomány egyik legnagyobb ága, amelynek célja, hogy tudományos kutatásokat végezzen annak érdekékében, hogy az eredményeket felhasználva megóvja nemzetek, sőt az emberiség testi, szellemi és szociális jólétét a betegségekkel és a nyomorúságokkal szemben. A közegészségtan tehát nem egyénekkel, hanem tömegekkel foglalkozik, és nem gyógyít, hanem megelőz. A sikeresen működő közegészségtan a nagy tömegeket sújtó betegségeket szórványosan, azaz ritkán előforduló betegségekké szelídíti, vagy teljesen kiiktatja az emberség életéből. A fenti meghatározásból következik, hogy mostanában a közegészségtan tudományát az egészségügyi gyakorlatban nem alkalmazzák, hiszen egyre több betegség válik nagy tömegeket érintő úgynevezett népbetegséggé: például alultápláltság, elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések stb. Gyógyszertan: (Tágabb értelemben az élő szervezetek és a működésüket befolyásoló anyagok kölcsönhatásaival foglalkozó tudomány. Szűkebb értelemben az a tudomány, ami az emberi betegségek megelőzésére, diagnosztizálására, gyógyítására és jobbá tételére szolgáló anyagokat tanulmányozza. Terápia: (Gyógy)kezelés, gyógymód. A görög therapeia = gondozás, ápolás szóból. Terápiás: 1. gyógyítás céljából végzett, a gyógyítást szolgáló. 2. gyógyhatású, a gyógyulást elősegítő. |
A teljesség igénye nélkül, anélkül, hogy elhalmoznám Önt nehezen emészthető, nagyon szakmai orvosi információkkal, adok egy kis betekintést, mi mindent tanultunk – amit azután „elfelejtettünk” alkalmazni – arról, hogy milyen súlyos tünetekkel járhat például az egyes B-vitaminok elégtelen mennyisége, vagy hiánya.
A sok-sok megnyilvánulási formából most csak azokat választottam ki, amelyek közvetlenül hatnak a kedélyállapotra, a viselkedésre.
A B1-vitamin elégtelen mennyiségének következménye:
- Ingerlékenység
- Emocionális instabilitás, azaz a személy érzelmi állapota sérülékeny, a hangulata külső hatásokra túl könnyen megváltozik, indokolatlan érzelmi hullámzások jelentkeznek.
- Szorongás
- Félelemérzet
- Zavartság
- Inaktivitás
- Érdektelenség
- Öngyilkossági szándék
A B3-vitamin elégtelen mennyiségének következménye:
- Lelki zavarok, depresszió
- A megszerzett szellemi képesség elvesztése
A Pantoténsav elégtelen mennyiségének következménye:
- Depresszió
Pantoténsav: A B5-vitamin másik neve, a B-vitaminok közé tartozik. Nagyon fontos vitamin, részt vesz a fehérjék, zsírok és szénhidrátok anyagcseréjében. A szó a görög pantothen = mindenfelől szóból ered, ami arra utal, hogy a pantoténsav az élő szervezetekben mindenütt előfordul, azaz mindenütt szükséges. |
A B6-vitamin elégtelen mennyiségének következménye:
- Decerebrációszerű állapot, azaz olyan állapot, mintha a személynek eltávolították volna az agykérgét, ami a gondolkodási képességek teljes megszűnését is jelentheti.
- Fokozott ingerlékenység
- Kedélyállapot-zavarok, levertség
Agykéreg: Az emberi agy külső rétege. Nagyon leegyszerűsítve az emberi agyban a színe alapján két fő rész különíthető el. Van egy külső, szürkés színű kéreg, amit szokás szürkeállománynak is nevezni. A szürkeállomány által befedve, a kéreg alatt található az úgynevezett fehérállomány. Azok az idegsejtek, amelyek működése az úgynevezett magasabb rendű szellemi tevékenységekkel (ilyen például a gondolkodás képessége) hozható összefüggésbe, az agykéregben helyezkednek el. |
A B12-vitamin elégtelen mennyiségének következménye:
- Lelki zavarok
- Depresszió
- Irritabilitás, azaz túlzott ingerlékenység
- A gondolkodás zavara
Irritabilis: Ingerlékeny, túl könnyen ingerelhető, betegesen túlérzékeny, azaz szokványos helyzetekben különösebb indok nélkül is mérgelődik, bosszankodik, morgolódik vagy feszültté válik. A kifejezés a latin irrio vagy hirrio = dühösen morog kifejezésből származik. |
Nem csak a felsorolt B-vitaminoknak van hatásuk a hangulatra, a kedélyállapotra és a viselkedésre, de ezeknek a szerepe kiemelkedően fontos. Ha végignéz a fenti listán, és belegondol abba, hogy ezekből a vitaminokból csak a töredékéhez jutunk hozzá annak a mennyiségnek, amennyire valóban szükségünk lenne, akkor sokkal érhetőbbé válik, hogy miért is olyan hatalmas a nyugtatószerek, hangulatjavítók és más pszichiátriai gyógyszerek piaca. Azt is nyilvánvalóvá teszi, hogy milyen módon tud egy vitaminokból és más hasznos tápanyagokból álló egyszerű összeállítás ilyen szép eredményeket létrehozni.
- „kevésbé voltam ingerlékeny”• „nyugodtabb vagyok, sokkal kevesebbet idegeskedem”
• „nem esem annyira kétségbe a dolgokon, mint régen”
• „kevésbé vagyok stresszes, ideges, régen sokszor tört rám megmagyarázhatatlan feszültség, idegesség”
• „korábbi – hihetetlenül indulatos – természetem változásnak indult. Néhány hét alatt lényegesen nyugodtabbá váltam, kedélyállapotom hullámzásai és túlérzékeny reakcióim megszűntek”
• „a korábban örökké ingerült, zsörtölődő, kötekedő idős férfiből kibírhatóvá vált”
Ha a B-vitaminok és egyéb más vitaminok az idegrendszerre, lelkiállapotra gyakorolt hatása nem lenne alapvető ismeret – ugyanakkor többnyire figyelmen kívül hagyott orvosegyetemi tanagyag -, akkor én is sokkal óvatosabban fogalmaznék annál, mint amit most megengedek magamnak.
Már jó néhány fórumon elmondtam, most ide is leírom:
Fórum: Olyan helyszín vagy megjelenési felület, ahol az ember elmondhatja nézeteit, véleményét. Ez lehet egy konferencia vagy akár újság, rádió-, tv-műsor, de még internetes felület is. Eredetileg a fórum a római városok piactere volt, gyakran itt zajlott a törvénykezés, illetve itt lehetett megvitatni a közéleti kérdéseket, akár nyilvános meghallatások során is. A latin foras = kint, a szabadban szóból. |
A magam részéről komoly orvos-szakmai hibának tartom, ha egy embernek azelőtt írnak fel nyugtató, hangulatjavító vagy bármilyen egyéb lelki állapotra ható gyógyszert, mielőtt gondoskodtak volna arról, hogy megszüntessék az ilyen tüneteket eredményező B-vitamin hiányát.
2009-ben meghívott vendégként részt vettem „A lelki egészség országos programja” névvel ellátott konferencián. Ezen a találkozón a hazai pszichiátria legnagyobbjai képviselték a szakmát. A rendezvényen egy hosszú távú stratégiai elképzelés vitafóruma zajlott, mégpedig azzal kapcsolatban, hogy milyen irányt vegyenek a jövőben a pszichiátriai terápiák.
Én is szót kértem, és hivatkoztam az alapvető orvosi tankönyvek imént említett adataira. Felhívtam a figyelmet arra, hogy az orvostudományos tények ismeretében jóval kevesebb pszichiátriai gyógyszerrel is sokkal jobban boldogulnánk.
A javaslatom végül nem került be a programba. Ez azonban nem lehet akadálya annak, hogy Ön máris alkalmazza ezeket a létfontosságú ismereteket.
Az álláspontom változatlan.
Senkinek sem szabad pszichiátriai gyógyszert felírni azt megelőzően, hogy valóban gondoskodtunk volna a B-vitaminok megfelelő mennyiségben történő beviteléről.
(Forrás: Dr.Lenkei Gábor könyvéből: Miért van szükségük az egészséges embereknek vitaminpótlásra?)
a